Make your own free website on Tripod.com
   

ÖDEMİŞ İLÇESİ

   
COĞRAFİ ÇEVRE

          
Ödemiş Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde İzmir ilin bağlı bir ilçedir. İzmir’e uzaklığı 113 kilometredir. Denizden yüksekliği 123 metre olup en yüksek noktası 2157 metre ile Bozdağlardır. Yüzölçümü 107.900 hektardır. Büyük bir kısmı ovalık olan arazinin ortasından Küçük Menderes nehri akmaktadır. Bölge Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Ekonomisi tarıma dayalı olan yöreden bir yılda üç ürün kaldırıla bilmektedir. Tarla tarımın yanı sıra sebzecilik, meyvecilik yapılır. Ayrıca Bademli yöresi meyve fidanı yetiştiriliciliği ve kiraz üretiminde Türkiye ekonomisinde büyük bir paya sahiptir. Sanayileşme yönünden de son yıllar da önemli adımlar atılmaktadır. özellikle tarıma dayalı sanayinin gelişmesi beklenmektedir.

TARİHİ ÇEVRE

        İlçe tarihi yönden orta çağın başlarından itibaren kurulduğu kesin olarak bilinmektedir. kuruluş yeri yönünden Küçük Menderes havzasının ortasında yer aldığı için zamanla ilerlemiştir. Aydın oğullarına başkentlik yapmış olan Birgi Ödemişe bağlı bir beldedir. yöre halkı kurtuluş savaşı zamanın da yunanlılara karşı önemli bir direniş göstermiştir. Kuva-i Milliye cephesinin burada kurulmuş olması bunda katkısı olmuştur.
Ödemiş Belediyesi ve önündeki tören alanı...

TURİSTLİK ÇEVRE
Gölcük ve Prenses Otel   Gölcük:
        Gölü, serin havzası ve doğal manzarasıyla ender rastlanan turistik bir köşemizdir. yaz mevsiminde çeşitli spor kulüpleri burada kamp yaparlar. gölcük yörenin piknik ve dinlenme merkezidir. konaklamak için iki büyük otel ve pansiyonları vardır. soğuk kış aylarında gölün buz tuttuğu da olur.

  Bozdağ:
       Serin havası yeşillikler arasında güzel manzarası , buz gibi sularıyla mermer oluk büyük ilgi gören turistlik bir yerdir. Ege bölgesinin en yüksek noktası olan Bozdağ da Kış Sporları Merkezinin kurulmasıyla turistlik açıdan önemini arttırmıştır. Bu yönde çalışmalar sürmektedir.
Bozdağ

Bademli'den bir şelale...   Bademli:
        Kiraz ve erik başta olmak üzere yemyeşil araçlar arasında adeta kaybolmuş olan bu beldemizde her yaz Kiraz Festivali düzenlenir. Güneyindeki Aydın dağlarından eriyen kar sularıyla akan çayın kenarına kurulmuş olan gazinosu ve buranın çevresine kurulmuş dinlenme alanı büyük ziyaretçi çekmektedir. Ayrıca Bademli de dini bayramları takip eden Pazar günü panayır kurulur. Bademli turizmin yanı sıra belediyenin kurmuş olduğu içme suyu tesisleriyle Ege bölgesinin kıyı kesimine içme suyu temin etmektedir. Bunları takiben Bademli Türkiye’nin dört bir tarafına meyve fidanı pazarlamakta ve halkının büyük bir çoğunluğu da bu konuda üretim yapmaktadır.

Meyve Fidanı Sipariş Vermek yada

Bilgi Almak İçin:

Ev Tel: 0 232 545 36 54

Cep tel: +90 532 569 04 40

Bademli'de meyve fidancılığı...

ÖDEMİŞ MİLLİ FUARI

       Her yıl Ödemiş'in etkinlikleriyle birlikte 3 Eylül' de Ödemiş Milli Fuarı düzenlenir. Fuar da yerel sanayi ürünleri ve çeşitli meslek dallarında tanıtım yapılıp pazarlar kurulur. Ayrıca Lunapark alanı kurulup halkın eğlenceli bir fuar ortamını gezip görmesi sağlanır. Yöre halkının yaptığı el işleri her Cumartesi Kadın El Sanatları pazarında pazarlanır.

Ödemiş Ulus Meydanı

Ödemiş ile ilgili diğer fotoğraflar için TIKLAYIN!..